Konkūrs, viens no trim olimpiskajiem jāšanas sporta veidiem, ir populārs pasākums. Šī uzmundrinošā aktivitāte ir lieliski piemērota jātniekiem un zirgiem. Konkūrs ir lieliska skatītāju aktivitāte pat cilvēkiem, kas nav zirgi, jo tā uzreiz atpazīstama un ātri apgūstama formāta. Pirmās nozīmīgākās konkūra sacensības notika 1900. gadu sākumā. Konkūrā ir unikāli noteikumi, talanti un aprīkojums. Šie un citi priekšmeti ir apskatīti. Apgūstot šo sporta veidu, varēsiet droši pacelties, lidot un nolaisties.
Pēdējā gadsimta laikā visā pasaulē ir izveidojušās izstāžu norises vietas un treniņu šķūņi, padarot to par vienu no pieejamākajām jāšanas disciplīnām treneru atrašanai. Šis sporta veids ietver labas pamatzināšanas, kas nozīmē, ka pirms lēkšanas ir jāveic daudz pamatmācību uz plakanas (bez lēcieniem), lai jums un jūsu zirgam būtu droši lēkt.
Lēkšanas pagātne
Lēkšana konkūrā kļuva par olimpisko notikumu 1900. gadā, taču tajā netika iekļautas “kļūdas”, kas saistītas ar sitienu pret sliedēm. Konkūrs kļuva populārs tikai 1912. gadā. Šodienas formāts ietver 10-12 lēcienu trasi ar 4 kļūdām par katru notriektu sliedi vai atteikumu.
Zirgi, kas šķērso pirmo kārtu, neiesitot vai neatsakoties pret žogiem, virzās uz lēcienu, kas tiek novērtēts pēc ātruma un precizitātes. Zirgs ar ātrāko ātrumu un skaidru lēcienu uzvar klasē, padarot lēcienu par aizraujošu notikumu, ko skatīties un sacensties. “Ātruma apļi” ir regulāri apļi, kas apzīmēti līdzīgi lēcieniem, jo ātrākais laiks bez kļūdām (vai ātrākais laiks ar vismazākais kļūdu skaits, ja katrs braucējs uzņem sliedi) uzvar.
Konkūra klasēs braucēji izbrauc pēc sava pirmā posma un atgriežas, lai veiktu lēcienu. Lielajos konkūra pasākumos bieži notiek lēciens pēc braucēja pirmās tīrās trases, savukārt mazākās vai zemāka līmeņa klasēs parasti nav.
Kāpēc lēkt?
Konkūra lēkšana ir aizraujoša daudzveidīgo trašu un māksliniecisko žogu dēļ. Trases dizaineri vienmēr izstrādā trases ar grūtām trasēm un mērķtiecīgi biedējošiem lēcieniem, lai nošķirtu drosmīgākos zirgus no nervozākiem.
Jāšana
Izlēciens ir šī sporta veida izcilība. Nekas nav aizraujošāks par izjādes apli un pēc tam skaitīšanu līdz lēcienam, izmantojot labi izplānotus stingrus pagriezienus un ātrumu, lai noskūtu sekundes, vienlaikus sniedzot zirgam labāko iespēju bez grūtībām pārvarēt šķēršļus. Pārlēciens ir tas, kas izceļ šo sporta veidu no citiem pasaules pievilcības ziņā.
Zirgu dzimta
Pat tajā pašā šovā kursi mainās katru dienu, tāpēc jūs nekad nezināt, ar ko brauksiet līdz sacensību dienai. Jātnieki var būt šokēti, atklājot individuāli krāsotus un izveidotus lēcienus, padarot trasi grūtāku un mazāk paredzamu, ja viņi atrodas uz izaicinoša zirga.
Mednieki
Mūsdienu mednieku klasēs tiek vērtētas zirga kustības un veiktspēja pāri žogiem. Labi audzinātiem zirgiem vajadzētu konsekventi un stilīgi lēkt. 70. gadi ir novērtēti vidēji skalā no 0 līdz 100.
Džemperi
Šīs nodarbības tiek vērtētas pēc laika un kļūdām. Kursam ir noteikts termiņš. Atteikšanās no lēciena vai sliedes notriekšana ir vienāda ar četrām kļūdām. Uzvar ātrākais, vismazāk vainojamais zirgs.
Vieglatlētika
Distanču lēkšana notiek ārā pāri grāvjiem, strautiem, žogiem, baļķiem un kalniem. Jūs varat sacensties krosa sacensībās atsevišķi vai trīs dienu sacensību ietvaros.
Trīs dienu pasākums
Trīs dienu zirgu izmēģinājumi vai kombinētās apmācības tiesā zirgu un jātnieku iejādes, krosa un konkūrā (saukta arī par lēkšanu stadionā).
Equitation
Ekitācijas klasē tiek pārbaudīta braucēja precizitāte un forma, izmantojot žogu. Mednieku kursi ir pielīdzināmi lecējiem. Šī klase ir subjektīvi novērtēta no 0 līdz 100, un 70 ir vidēji.
Lēcieni termini
Konkūrā ir ietvertas vairākas terminoloģijas, kas var mulsināt jaunos braucējus vai skatītājus. Kļūdas: soda punkti par sliedes notriekšanu vai barjeras noraidīšanu. Dzelzceļš vai atteikums ir vienāds ar 4 kļūdām.
Okseri ir žogi ar diviem paralēliem lēcieniem, kas paredzēti vienlaicīgai lēkšanai, lai paplašinātu žogu. Tā kā žoga platums palielina trases grūtības, arī okseri.
Atklāts ūdens: plats žogs, kas atrodas zemāk nekā pārējā trases daļa. Zirgam ir jātiek garām atklātajam ūdens nožogojumam, neņemot sliedēm vai nolaižoties ar kāju ūdenī. Slikta dziļuma uztvere un ūdens atspīdums var izmest zirgus, tāpēc šie žogi tiek izmantoti tikai elites lēkšanas pasākumos.
Lēciena standarti: divi stabi, kas atrodas abās pusēs lēciena sliedēm, lai tie noturētos. To augstumu var mainīt, pārvietojot sliežu kausus uz citu caurumu. Pārlēkšanas standarti var būt pamata vai ar “spārniem” ar sarežģītiem mākslas darbiem.
Vertikāli: brīvi stāvošs žogs, nevis plats lēciens kā oksers, ar stabiem horizontāli atbilstoši lēciena standartiem. Vertikāles ir žogi, kas paceļas vertikāli.
Iekšējais pagrieziens: kad braucēji veic stingrāku pagriezienu cita trases nožogojuma iekšpusē, lai ātrāk nokļūtu līdz nākamajam nožogojumam. Lai ietaupītu laiku, izmantojiet šo iespēju.
Čipošana ir tad, kad arī zirgs dodas ceļā
tuvu lēcienam un pussoļiem pirms lēkšanas.
Kad zirgs lec pārāk agri, distance ir garāka. Tas ir riskantāk nekā gaidīt atbilstošo attālumu, jo tas palielina zirga kopējo piepūli un sliežu risku.
Nepieciešamais aprīkojums
- Jāšana
- Jātnieki ir prasmīgi pirkt vairāk ķegļu un apģērbu, nekā viņiem nepieciešams.
- Vienmēr izmantojiet ASTM/SEI apstiprinātu melnu ķiveri.
- Aprakstiet (parasti ir melns, tumšs, mednieks zaļš, koši vai pelēks)
- V veida kakla izgriezums (balts vai gaišs)
- Akmens kaklasaite (bieži iebūvēta kreklā)
- Bikses (baltas vai brūnas ir tradicionālas)
- Legingi
- Apavi (tradicionāli melni)
- Cimdi (tradicionāli melni)
- Veste (pēc izvēles) (skatiet, kāpēc)
- Piedziņa
- Sajauc
- Zirgu dzimta
- Pamata konkūra ekipējums ir pieticīgs, taču, ja vēlaties, varat iegādāties vairāk.
- Halter (melna vai brūna)
- Uzgaļi vai atļauti bezuzgaļu sakari
- Martingeila
- Seglu lēkšana
- Halteri (ideālā gadījumā drošības kāpšļi)
- Seglu paliktnis
- Mednieku gredzens: bez zābakiem vai kāju aizsargiem
- Radžu aizsargs pēc izvēles apkārtmēram
- Ausu vāciņš